1. Dohodou (stanovíte si dohodou dátum kedy skončíte, dohoda musí mať písomnú formu!)
2. Výpoveďou (výpoveď môže byť daná aj zo strany zamestnanca aj zo strany zamestnávateľa, výpovedná doba je 2 mesiace, ak pracovný pomer trval viac ako jeden rok. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Minimálna dĺžka trvania výpovednej doby nie je v Zákonníku práce upravená jednotne. Najkratšia je v trvaní jedného mesiaca a najdlhšia troch mesiacov, a to v závislosti od trvania pracovného pomeru ako aj dôvodu výpovede. Zamestnanec môže dostať výpoveď len z dôvodov upravených v § 63 Zákonníka práce.
3. Okamžitým skončením (výnimočný spôsob skončenia pracovného pomeru, ktorý nám Zákonník práce umožňuje v dvoch prípadoch: a to ak zamestnanec bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, alebo porušil závažne pracovnú disciplínu (napr. sa bezdôvodne nedostavil do zamestnania (absencia).
Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
4. Skončením v skúšobnej dobe (môže skončiť zamestnanec aj zamestnávateľ písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu)
Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.